چیپ U1 شرکت اپل باعث تغییر در آیفون خواهد شد

چیپ U1 شرکت اپل باعث تغییر در آیفون خواهد شد

با معرفی آیفون 11 بود که چیپ U1 را شرکت اپل معرفی نمود اما این تراشه مورد توجه رسانه ها و علاقمندان این حوزه به هیچ وجه قرار نگرفت که شاید دلیل اصلی این مورد را این دانست که شرکت اپل تنها در سیستم اشتراک فایل خود یعنی AirDrop ( ایر دراپ ) استفاده کرده و حتی برای خیلی از حرفه های این حوزه نیز چنین بوده و مهم به نظر نرسیده است اما این قطعات جدید طبق رسومات قبلی شرکت اپل زمانی به محصولات این شرکت اضافه خواهند شد که نقشی مهم را بر عهده داشته باشند.

در واقع چیپ U1 شرکت اپل قابلیت این را دارد که به پایه ای برای برنامه هایی تبدیل شود که نقشش در این محصولات مهم و کلیدی باشه و نسل جدیدی از خدمات را به اپل بیاورد زیرا این چیپ از یک قابلیت و فناوری بدون سیم به نام باند فوق وسیع ( UWB ) استفاده می کند که شرکت اپل آن را GPS در مقیاس اتاق نیشن من شما دانسته و این تکنولوژی مشابه WiFi بوده اما در فرکانس های مختلفی کار خواهد میکند که به طور کلی شاهد عملکرد بهتر با تداخل کمتر را از آن شاهد هستیم.

به طور مشخص تر می توان گفت این فناوری مجموعه سریعی از پالس ها از طریق طیف گسترده ای برای سایر محصولات این فناوری ارسال کرده تا موقعیت را به صورت دقیق مشخص و اطلاعاتی با حجم بسیار بالایی را به راحتی منتقل نماید، میتوان یک جورایی مثل تکنولوژی بلوتوث از آن نام برد.

فناوری UWB یا همون باند فوق سریع فناوری و تکنولوژی جدیدی به حساب نمیاد و در واقع چند دهه هست که در کارهای مختلف صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گرفته است که به طور مثال می توان به ویجت و دستگاه هایی اشاره داشت که ورزشکاران حرفه ای می پوشند تا کارگردان پخش تلویزیونی به راحتی بتوانند موقعیت آن ها را ردیابی نمایند. با این حال چیپ U1 اپل برای نخستین بار است که فناوری UWB را به دستگاه هایی با تولید انبوه مثل تلفن های همراه آورده است.

جالب است بدانید که شرکت اپل خود درباره این چیپ ها سکوت و هیچ حرف و اشاره ای نداشته اما متخصصان و محققان این حوزه کاربردهای مختلفی را برای UWB پیدا و مشخص کرده اند. این فناوری می تواند باعث انتقال سریع اطلاعات با حجم داده بالایی را میان دستگاه های مختلف را ممکن سازد و جالب تر اینکه در آینده خانه های هوشمند و فناوری های مبتنی بر یک مکان خاص مثل خانه های هوشمند و تجهیزات و امکانات هوشمند و قابل کنترل همه گیر تر شده و شرکت اپل نیز به این موضوع آگاه بوده و اقدام به موقع و خوبی را آغاز کرده است.

مثال های دیگری نیز می توان از کاربردهای این فناوری UWB و چیپ U1 مثل باز شدن قفل خودرو یا منزل شما در زمانی که شما تا حد مناسبی به این موارد نزدیک شده باشید زیرا این تکنولوژی دقت بالای داشته و در این زمینه توانایی شکست بلوتوث کم مصرف یا همان BLE را نیز داراست. این فناوری با دقت بالای خود میتواند عملکرد مناسب و بهتری را برای مثال بازکردن قفل دقیق همان در خودرویی که نزدیکش هستید را انجام دهد.

در ماه های قبل گزارش های زیادی از توسعه ردیاب توسط اپل برای رقابت با Tile منتشر شده است که به دلیل بهره مندی از چیپ u1، عملکرد مناسب و بهتری را نسبت به محصولات رقبا خواهد داشت. به هر حال اپل در آیفون 11 این تکنولوژی جالب را قرار داده است و مطمئنا برنامه ریزی مناسبی برای آینده در نظر گرفته است و باید دید که اپل چگونه می خواهد از ویژگی های این تکنولوژی در محصولات خود به خوبی استفاده کند تا برای کاربرانش بسیار مفید و مناسب باشد.