جایگزینی پردازنده های ARM به جای Intel توسط اپل در WWDC 2020

جایگزینی پردازنده های ARM به جای Intel توسط اپل در WWDC 2020

طبق گزارشی که از سوی بلومبرگ منتشر شده است شرکت اپل طی کنفرانس توسعه دهندگان در WWDC امسال که از تاریخ دوم تا ششم تیرماه برگزار می شود تصمیم دارد تا جایگزینی و کنار گذاشتن پردازنده هایی که تاکنون توسط شرکت اینتل ساخته می شده است را با چیپ های مبتنی برا معماری ARM برای همگان علنی سازد.

البته کنفرانس WWDC 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا ( Covid-19 ) امسال بر خلاف سال های قبل خود به صورت مجازی برگزار می شود. طبق این اخبار که قبلا هم شایعاتی درباره آن به گوش می رسید اپل تصمیم خود را جدی دنبال کرده بوده اما تاکنون آن را عملی نکرده است و بلومبرگ نیز قبلا مدعی بود که نخستین رایانه ها و کامپیوترهای مک شرکت اپل با تراشه ARM در سال 2021 از راه خواهند رسید که طی جزئیات بیشتر این گزارشات شرکت اپل حداقل سه مدل از پردازنده های ARM را در دست توسعه داشته که بر پایه چیپ نسل بعد آیفون یعنی A14 طراحی می کند.

پردازنده A14 شرکت اپل 12 هسته خواهد داشت که شامل 8 هسته با نام FireStorm برای انجام وظایف سنگین تر و 4 هسته کم مصرف با نام IceStorm می باشد. البته باید این مورد را ذکر کرد که چند ماهی تا عرضه محصولات جدید اپل زمان باقی مانده ولی خب به دلیل اینکه اپل باید توسعه دهندگان خود را برای توسعه بهتر و بدون مشکل در جریان این نوع تغییرات قرار دهد تا بازهم محصولات اپل مثل آیفون و مک بدون هیچ مشکلی و با بهترین کارایی به نسبت رقبا برتر از قبل باشد.

در گزارش بلومبرگ دلیل این تغییر و جاگزینی بزرگ را از اینتل به ARM چند مورد بیان کرده است :

  1. سرعت بسیار اندک اینتل در ارتقای کارایی تراشه های خود.
  2. نتایج و عملکرد بسیار بهتر محصولات اپل بر روی چیپ هایی با معماری ARM که به نسبت به اینتل بهتره بوده است.
  3. مصرف کم تر و بهینه تر بودن ARM که منجر به طراحی باریکتر و سبک تر مک بوک ها خواهد شد.

 

آخرین تغییر عمده و جاگزینی بزرگ در سخت افزار محصولات شرکت اپل به سال 2005 بر می گردد که استیو جابز اعلام کرد که شرکت اپل شرکت PowerPC را کنار و از محصولات شرکت اینتل استفاده خواهد کرد و مانند قبل این تغییرات از خانواده مک شروع و به کل محصولات اپل نیز خواهد رسید.