موتور جست و جوی اپل – رقابت با گوگل یا هدفی دیگر ؟

موتور جست و جوی اپل – رقابت با گوگل یا هدفی دیگر ؟

موتور جست و جوی اپل خبری شایع انگیزی که هر روز به واقعیت بیشتری تبدیل می شود. شرکت اپل و گوگل تاکنون رفاقت ها و مبارزه های زیادی را در پنهان و آشکار با یکدیگر داشته و دارند در بحث های مختلفی چون آی او اس یا اندریود، دستیارهای صوتی، مرورگر و خیلی موارد دیگر. اما اگر یادتان باشد ده سالی می شود که استیو جابز می خواست با هزینه هایی بسیار سنگین یک جنگ تمام عیار را علیه اندروید و صاحبش گوگل آغاز کند و اما در این سال های نبود استیو جابز مدیران عامل شرکت اپل و شرکت گوگل باهم قرارهای کاری زیادی را داشته و موارد مختلفی را با هم به اشتراک و خرید و فروش می کنند چرا که بخش قابل توجهی از روزمرگی ما با محصولات این دو شرکت می گذرد.

اما در آینده ای نزدیک به نظر می رسد بازهم شاهد جنگ های و رقابت هایی مختلف و سنگین دیگری را بین این دو شرکت بزرگ جهانی و آمریکایی مشاهده و شاهد باشیم زیرا به نظر می رسد اپل در حال ساخت ابزارهایی است که به رقابت مستقیم با گوگل خواهد پرداخت آن هم یک موتور جست و جوی متمرکز بر حریم خصوصی کاربران چیزی که می تواند به یکباره گوگل را نابود و محو کند چرا که گوگل تمام درآمدهایش از نقض و استفاده از حریم خصوصی کاربرانش به دست می آورد.

 

موتور جست و جوی اپل

حدود سال ۲۰۱۵ بود که ایده ی توسعه و ساخت موتور جست و جوی اپل مطرح شد که دلیل و چرایی آن هم مشخص بود زیرا بات هایی تحت عنوان AppleBot مشغول و در حال گشت و گذار و جمع آوری اطلاعات موجود در وب شده اند تا سرویس هایی مانند اپل سیری و spotlight که ابزارهایی برای جست و جو در مک و آیفون هستند تا بتوانند خدمات بهتر و کامل تری را به کاربران و استفاده کنندگان از محصولات اپل ارائه نمایند پس این حق را باید به اپل داد که بخواهد یک موتور جست و جو  سرپا کند.

در ماه های اخیر این خبر که شرکت اپل به دنبال راه اندازی موتور جست و جوی اپل است بیشتر از قبل جدی و دست به دست می شود. سرچ بات های اپل که از موتور جست و جوی گوگل استفاده می کند باعث شده تا وزارت دادگستری آمریکا از شرکت اپل به دلیل دریافت مبلغ ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار در سیکل سالیانه از شرکت گوگل و تنظیم موتور جست و جوی گوگل به عنوان پیشفرض در محصول آیفون که محبوب ترین موبایل در جهان است.

همچنین در مهر ماه سال ۱۳۹۹ وزارت دادگستری آمریکا پرونده ای علیه شرکت گوگل تشکیل و به همکاری شرکت گوگل با شرکت اپل به عنوان یک مثال مشخص از تلاش این شرکت برای استفاده از شیوه های تجاری غیر قانونی و ایجاد انحصار و جلوگیری از رقابت اشاره نمود.

سرچ بات های اپل مثل سیری و spotlight در ماه های اخیر اپل را مجبور کرده است تا بیش تر برای این موضوع جدی شود که موتور جست و جوی اپل را بسازد و برای عموم عرضه نماید.

موتور جست و جوی دیگر شرکت مایکروسافت که به اسم بینگ شناخته می شود تنها رقیب اصلی حال حاضر موتور جست و جوی گوگل است اما اختلاف کیفیت و میزان استفاده از آن ها به قدری زیاد است که می توان به جرا بینگ را حداقل تا چندین سال آینده یک شکست خورده واقعی در این رقابت بدانیم چرا که از سال ۲۰۰۹ گه گاه یک سری فعالیت برای این موضوع از سوی مایکروسافت مشاهده می کنیم اما واقعا کافی نیست مخصوصا اینکه نقشه راه بینگ هم همان نقشه راه گوگل است.

بینگ شیوه رده بندی، شیوه درآمدزایی و ظاهر و چینش و هر چیزی را که گوگل انجام داده است، انجام داده و اگر از این ها هم بگذریم عملکرد نمایش نتایج نمایش داده شده برای کوئری های مختلف آنقدر متفاوت و ضعیف است که شدیدا محسوس است.

به نظر می رسد سرویس موتور جستجوی اپل با رویکردی متفاوت و حساب شده تر در دسترس عموم قرار دهد آن هم عدم استفاده از حریم خصوصی کاربران که همین موضوع به تنهایی می تواند یک برگه برنده برای اپل و کاربران استفاده کنند از موتورهای جست و جو دانست.

 

 

موتور جست و جوی اپل

اپل باید بهتر از گوگل باشد ؟

البته زمانی که شرکت مایکروسافت موتور جست و جوی بینگ عرضه شد یک سری قابلیت ویژه داشت که در گوگل نیز وجود نداشت مثل پیش نمایش hover که به کاربران اجازه می داد تا بدون باز کردن یک لینک محتوای آن صفحه و لینک را مشاهده نمایند و از سوی دیگر قابلیت هایی که برای کسب و کارهای حوزه های بسیار مهم و پر طرفداری مثل گردشگری، خرید و کسب و کارهای بومی و سلامت ایجاد و بهبود داد که بسیار جذاب و می توانستیم امیدوار باشیم که بینگ هم به قدرتی بسیار بیشتر از حالت فعلی خودش برسد اما اینطور نشد.

این هم یک امکان و یک تله ای است که کسب و کارهای مختلف آنچنان خود را سرگرم قابلیت های جدید و بیشتر به نسبت رقیب خود می کنند که فراموش می کنند در ابتدا باید اصلی ترین مورد را رعایت کنند که بینگ آن را در نظر نگرفت و آن هم نمایش نتایج صحیح و دقیق آن هم نه بیشتر از گوگل چرا که اگر کاربری برای یک موضوعی به سراغ اپ، سرویس یا وب سایت شما بیاید می بایست اصلی ترین دلیلی که آن کاربر به شما مراجعه کرده است را مد نظر قرار دهید.

و کارشناس مختلف نیز همین موضوع را به اپل گوش زد کرده اند که ابتدا نتایج موتور جست و جوی اپل می بایست صحیح و دقیق و مناسب باشد و اصلا نباید وارد جنگ و رقابت با گوگل شود چرا که ممکن است به سرنوشت موتورهای جست و جویی چون بینگ شود و خوشبختانه اپل قبلا در شرایطی مشابه این مورد را رعایت کرده است مثل اپل مپس که در سال ۲۰۱۲ منتشر و عرضه شد اما در ابتدا باگ های بسیار فراوانی داشت که با یک سال تمرکز شرکت اپل بر روی رفع باگ ها و توسعه سریع این سرویس باعث شد تا در کشوری مثل انگلستان بیش از ۶۰ درصد از کاربران آیفون از اپل مپس استفاده می کنند.

یا مثال دیگری که اپل در حوزه استریم و مارکت موسیقی هم اکنون و به سرعت به دومین بازیگر این صنعت بعد از اسپاتیفای تبدیل شد. پس می توان به اپل حق داد که چنین ایده های بلند پروازانه ای داشته باشد.

اپل آن قدر هم نمی تواند راحت کار خودش را پیش ببرد چرا که قوانین مربوط به انحصار طلبی که سال هاست کامل تر و جدی تر می شود جلوی گسترده و تک قطبی کردن شرکت های بزرگ را می گیرد را مارکت های مختلف همگی در دست یک شرکت نباشد.

 

حال به نظر می رسد که طی دو الی سه سال آینده می بایست منتظر جدی تر شدن این موضوع یا شایدم عرضه و رسمی شدن این موضوع باشیم.

 

اپل با ارزش ترین برند جهان

آیفون ۱۲ را کامل بشناسید

 

اپلی باشید و شاد